با سلام خدمت همراهان گرامی انبوه سازان هوتن، در این مقاله قصد داریم به بررسی در مورد سقف کاذب پلاستر پاریس بپردازیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. یکی از بهترین و مدرن ترین سقف های کاذب که برای خانه ها، اداره جات یا هتل ها استفاده می شود سقف پلاستر است. می توانید با استفاده از نورپردازی مخفی زیبایی سقف کاذب پلاستر پاریس را چند برابر کنید. لذا برای زیبایی بیشتر این امکان را دارید تا از رنگ های متنوع و اشکال مختلف برای زیبا تر شدن استفاده کنید. از طرف دیگر قیمت این سقف مناسب می باشد و برای تمامی شرایط آب و هوایی مناسب است.

سقف کاذب پلاستر پاریس:

سقف کاذب از کاربردی ترین انواع سقف در ساختمان های مسکونی و اداری و تجاری و غیره می باشد. این سقف ها برای کمک به زیباتر شدن فضای داخل ساختمان استفاده شده و به خوبی می توانند تاسیسات و کابل های برق روی سقف اصلی را پنهان کنند.

سقف کاذب پلاستر پاریس یکی از انواع سقف های گچی می باشد که ترکیی از گچ و پودر سنگ در آنها به کار می رود. گچ و سایر مصالح به کار رفته در این سقف ها ابتدا حرارت دهی شده و سپس به شکل های مختلف فرم دهی میشوند. این نوع سقف مقاومت زیادی در برابر نم و رطوبت ندارند. فرم پذیری بسیار عالی گچ باعث شده تا طرح های متنوعی را متناسب با سبک معماری و طراحی داخلی بتوان برای سقف پلاستر اجرا کرد.

سقف کاذب پلاستر پاریس Plaster Of Paris که به اختصار سقف کاذب pop شناخته شده است، یکی از ارزان ترین انواع سقف های دکوراتیو محسوب میشود. این سقف ها ساختاری گچی داشته و برخلاف سایر سقف های کاذب قابلیت جا به جایی ندارند. قیمت ارزان، تنوع بسیار زیاد در طرح و رنگ از جمله مزایای این سقف ها بوده و در مقابل دوام و ماندگاری آنها نسبت به سایر سقف ها کمتر است.

این سقف ها بعد از نصب کاملا روی سقف اصلی محکم و ثابت شده و قابلیت جا به جایی ندارند. چون طرح اجرا شده با آنها به صورت تایل های جدا از هم نیست و هیچگونه زیرساخت فلزی در زیر آنها به کار نمی رود.

ویژگی های سقف کاذب پلاستر پاریس:
  • گچ و پودر سنگ به کار رفته برای ساخت این سقف ها ابتدا در دمای بالا حرارت دهی میشوند.
  • به دلیل نرمی بسیار زیاد گچ بعد از ترکیب با آب، به شکل های مختلف فرم میگیرد. هر نوع طرح برجسته و قوس و انحنا با سقف کاذب POP قابل اجرا است.
  • سقف کاذب پلاستر پاریس در گروه سقف های ثابت قرار داشته و امکان جا به جایی آنها وجود ندارد.
  • این سقف ها در مرحله تولید و بعد از نصب آن قابلیت رنگ آمیزی دارند.
  • برای اجرای سقف های POP نیاز به زیرساخت فلزی روی سقف اصلی نیست.
  • سقف پلاستر پاریس پیش ساخته بوده و به همین دلیل در زمان کوتاه قابل اجرا هستند.
مزایای سقف کاذب پلاستر پاریس:

سقف کاذب POP نیز دارای مزایای متعددی می باشد که از مهم ترین آنها می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

قابلیت اجرا با طرح های مختلف:

فرم پذیری بسیار آسان و سریع گچ های حرارت دیده باعث میشود با ورود به هر قالب شکل آن را به خود بگیرد. به همین دلیل متناسب با ارتفاع دیوارها، متراژ سقف و همچنین سبک معماری و طراحی داخلی و نوع تاسیسات به کار رفته روی سقف اصلی در نهایت طرح مناسب را انتخاب و اجرا کرد.

قیمت ارزان:

این سقف ها تنها از گچ و پودر سنگ تشکیل شده و هیچ تایل فلزی یا زیرساخت برای نصب و اجرای آنها مورد نیاز نیست.

تنوع بالا در رنگ:

این سقف ها در مرحله ساخت با رنگ های مختلفی آماده سازی شده و بعد از نصب نیز می توان آنها را رنگ آمیزی نمود.

اجرای سریع:

برای نصب این سقف ها نیاز به تخریب سقف اصلی و استفاده از مصالح ساختمانی نیست. به همین دلیل بسیار سریع و بدون کثیف کاری اجرا میشوند.

قابلیت نورپردازی حرفه ای:

یکی از اصلی ترین دلایل استفاده از پلاستر پاریس در ساختمان های مسکونی و اداری قابلیت نورپردازی آن است.

معایب سقف کاذب پلاستر پاریس:

از مهم ترین معایب سقف کاذب پلاستر پاریس می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

عدم مقاومت در برابر نم و رطوبت:

گچ مقاومت بسیار کمی در برابر نم و رطوبت داشته و دچار تغییر رنگ و شکل میشود. به همین دلیل در محیط هایی که احتمال نفوذ نم و رطوبت از سقف در آنها وجود دارد، سقف های POP کاربرد ندارند.

عدم قابلیت شستشو:

در برخی از محیط ها از قبیل آشپزخانه، رستوران و فست فود، آزمایشگاه ها و غیره که بهداشت اهمیت بالایی دارد، بهتر است از سقف های قابل شستشو استفاده شود. متاسفانه سقف گچی پلاستر پاریس این قابلیت را ندارد. چون گچ در تماس با نم و رطوبت و آب خیلی زود دچار تغییر شکل و ریزش خواهد شد.

دوام و ماندگای کوتاه:

نوع متریال به کار رفته در سقف های پلاستر پاریس باعث میشود مقاومت بسیار کمی در برابر ضربه و شرایط محیطی داشته باشد. در محیط هایی که دما دچار نوسان شدید می باشد به مرور ترک و شکستگی هایی روی سقف POP مشاهده خواهد شد. این ترک و شکستگی ها به سختی قابل ترمیم بوده و با گذشته زمان افزایش پیدا می کنند.

عدم دسترسی به سقف اصلی:

قفس های POP پلاستر پاریس در گروه سقف های کاذب ثابت قرار دارند. به همین دلیل امکان دسترسی به تاسیسات به کار رفته روی سقف اصلی نیست. در صورت بروز مشکل در تاسسات عبور داده شده از سقف، تنها را تخریب بخشی از سقف کاذب می باشد.

جمع بندی:

امیدواریم این مقاله برای شما مفید باشد شما می توانید نظرات و پیشنهادات خود را با ما به اشتراک بگذارید. سقف کاذب پلاستر یکی از بهترین سقف کاذب های به شمار می آید معمولا از این سقف کاذب در اداره جات، هتل ها و رستوران ها استفاده می شود و دارای مزیت هایی از جمله قابلیت تبدیل به هر شکل و حالتی و استفاده برای طراحی دکوراسیون داخلی می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *